Montážní plošiny-aneb základní výbava výškových prací

montážní plošina

Pracujete ve výškách a ještě nemáte montážní plošinu? Pak jste tady správně a po přečtení tohoto článku budete vědět, která je pro vás ta pravá. Probereme totiž jak postupovat při výběru plošiny a soustředit se budeme na jednotlivé druhy, konkrétně pak na montážní plošiny.

 
Výškové práce nejsou pro všechny ideální zaměstnání a to nejen kvůli strachu z výšek, ale hlavně riziku pádu. Do výšky pěti metrů na trhu najdete různá řešení, která zrovna nezahrnují montážní plošinu, ale na vyšší místa se bez ní bezpečně nedostanete. Pády z výšky totiž patří k nejčastějším příčinám úmrtí na pracovišti, proto budete chtít vsadit na kvalitu, před něčím laciným. I přes přežití pádu z výšky hrozí celoživotní následky po rozdrcených končetinách, nebo přerušení míchy. Pokud jste zaměstnavatel, který nepracuje osobně ve výškách, patří mezi vaší povinnost zajistit bezpečí vašich zaměstnanců dle legislativy BOZP.
 

Montážní plošiny

Tato zařízení jsou ideální pro práci v různých výškách, stejně tak i jejich provedení se liší, což umožňuje výraznou individualizaci a přizpůsobení určitému úkonu. Její výhoda spočívá v možnosti otáčet se kolem vlastní osy a dostupnosti elektrické zásuvky na 230 V. Pracovní plošina se skládá ze zdvihacího systému, pracovního místa pro obsluhu zabezpečeného koše se zábradlím a ovládacím panelem.

 

Existuje více typů montážních plošin. Každá má své výhody a před pořízením je třeba zvážit všechny možnosti vašeho podnikání a potřeby budoucnosti. Dalšími typy plošin jsou:
- kloubové plošiny
- teleskopické plošiny
- kloubovo-teleskopické plošiny
- ramenové plošiny
- speciální plošiny
- vyrovnávací můstky
- přívěsové plošiny
- nůžkové plošiny
- sloupové plošiny